WhatsApp ile Facebook Arasındaki Kullanıcı Verisi Paylaşımı Durduruluyor

429

Facebook ile WhatsApp platformları arasında kullanıcı verisi paylaşımı olduğu biliniyor. WhatsApp her ne kadar ücretsiz ve reklamsız bir platform olsada kullanıcıların bazı verilerini depolayıp Facebook ile paylaşıyor. Zaten WhatsApp’ın daha önceden Facebook tarafından satın alındığını biliyorsunuz. Bu doğrultuda zaten beklenenin yaşandığını ve süregeldiğini söyleyebiliriz.

Ancak elbette bundan rahatsız olanlar var ve bizce de haklılar. Avrupa Birliği, uzun zamandır tarafların veri paylaşımına son verilmesi gerektiğini, bunun gizliliği ihlal ettiğini ifade ediyor. WhatsApp kullanıcı verilerinin Facebook’a gönderilmesi büyük tartışmalara neden olmuştu. Facebook ekibi uzun bir zaman sonra nihayet bu konuda bir düzenlemeye gitmeye karar verdi. Kullanıcı verisi paylaşımını geçici olarak durdurduğunu açıklayan Facebook tarafı, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Düzenlemesi’ne uygun bir çözüm getirilmedikçe veri paylaşmayacak gibi gözüküyor.

WhatsApp kullanıcı verisi paylaşımları askıda

Daha önce Facebook cephesinden gelen açıklamalarda kullanıcı verilerinin Facebook’a gönderildiği kabul edilmiş fakat bunların Avrupa Birliği tarafından ifade edilen şekilde yapılmadığı paylaşılmıştı. Netice itibariyle üzakere süreci ve davalar neticesinde şu an Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Düzenlemesi kapsamında uygun bir çözüm için anlaşıldı ve veri aktarımları durduruldu.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.