WhatsApp Sohbet Yedekleri Uçtan Uca Şifreleme İle Korunmuyor

117

WhatsApp bundan uzun yıllar önce uygulamaya getirdiği özellikle sohbetleri uçtan uca şifreleme ile korumaya başlamıştı. Ancak tehlike Google Drive ve iCloud yedeklemesi yapan kullanıcılar için devam ediyor. Çünkü uçtan uca şifrelemeler yedeklenen mesajları kapsamıyor.

WhatsApp ekibi her seferinde sohbetleri ve medya dosyalarını yedeklemediğini beyan ediyor ve silinen mesajları geri getirme yolunun olmadığını, mesajların da uçtan uca şifreleme ile korunduğunu ifade ediyor. Dileyen kullanıcılar sohbetlerini Google Drive ve iCloud üzerinden yedekleyebiliyordu. Bir yandan da her gece 02.00 da yedek alınıyor.

Söz konusu yedeklerin koruması bulunmuyor. Bunu WhatsApp ekibi bizzat da zaten açıkladı ve yedeklenen mesajların da korunması için Yedeklemeyi Koru seçeneğini iOS cihazları için aktif hale getiriyor ancak Android tarafında yedeklenen mesajların da korunması yönünde şu an için herhangi bir adım atılmış gözükmüyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.