WhatsApp uygulamasına parmak izi özelliği geliyor

180

Popüler mesajlaşma yazılımı WhatsApp’a yakında parmak izi özelliği gelebilir. Bu özellik, iki kişi arasındaki mesajlaşmaların gizliliğini sağlayacak. Uçtan uca şifreleme özelliği ile birleştirildiğinde oldukça etkin bir koruma sağlayacak.

Daha önce uçtan uca şifreleme özelliği sunulmuş ve bu özellikle birlikte WhatsApp ekibi, artık iki kişi arasındaki mesajlaşmaların geliştirici tarafından dahi görüntülenemeyeceğini açıklamıştı. Şimdi de parmak izi soracak olan yeni bir güvenlik önlemi üzerinde çalışılıyor gibi gözüküyor. WABetaInfo kaynaklı bilgiye göre WhatsApp’a yakında yeni bir güncelleme gelecek ve bu güncelleme parmak izi önlemini de sunacak.

Güncellemeyle birlikte artık WhatsApp açtığınız zaman uygulama sizden parmak izi isteyecek. Parmak izi okutmadığınız taktirde uygulamaya erişmeniz söz konusu olmayacak. Bu özellik muhtemelen alternatif bir önlem olarak kullanıcıya sunulacak yani zaruri olarak verileceğini düşünmüyoruz.

OKU:  68 TL'lik Just Cause 3 XL 10 TL'ye düştü

Parmak izi özelliğini kullanmayı istemeyecek pek çok kullanıcı da çıkabilir. Çünkü son zamanlarda gizlilik konusunda güven kaybeden tüzel kişiliğin, parmak izi bilgilerinden ticari amaçlar doğrultusunda yararlanabileceği şüphesi doğabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir