Wi-Fi İle Kullanılan WhatsApp Hesapları Tehlikede

397

Wi-Fi bağlantısı ile kullanılan WhatsApp hesaplarının tehlikede olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı. Özellikle umumi yerlerin Wi-Fi ağına bağlanmak kullanıcılar için oldukça riskli.

Bazı akıllı telefon kullanıcıları bir kafeye veya farklı bir mekana gittiklerinde ordaki Wi-Fi hizmetinden yararlanmak isteyebiliyor. Oysa bu güvenlik açısından oldukça riskli. Bunu bir kez daha ortaya koyan bir gelişme yaşandı. Skygofree adlı zararlının geliştirildiği ortaya çıktı.

Skygofree ismindeki bu zararlı, WhatsApp mesajlarına, ortam dosyalarına ve kameraya erişim sağlayabilir. Zararlı ilk kez Kaspersky isimli güvenlik şirketi tarafından keşfedilmişti. Alınan önlemler vardı ancak zararlının daha da geliştirildiği ortaya çıktı. Bu zararlıyı engelleyebilmek için uçtan uca şifreleme sisteminin yeterli olmadığı, özellikle Wi-Fi ile WhatsApp’a girenlerin tehlikede olduğu açığa çıktı. Zararlının tam olarak nasıl bulaştığı bilinmiyor. Sahte link ve bannerlar aracılığı ile bulaştığına yönelik iddialar bulunuyor.

Zararlıdan korunmak isteyenlerin WhatsApp kullanırken daha dikkatli olması gerekiyor. Şu önerilerimize kulak asmalısınız:

WhatsApp güvenlik için yapılması gerekenler

WhatsApp uygulamanız güncel olmalı. Güncelleştirmeler genelde güvenlik üzerine de oluyor. Yani örneğin bir açık yakaladıklarında açığı kapatıp uygulamanın yeni sürümünü yayınlıyorlar. Yeni sürümü elde etmediğiniz taktirde riskiniz sürüyor.

Yukarıda ısrarla ifade ettiğim gibi umumi Wi-Fi bağlantılarına bağlanmak risk oluşturuyor. Şifresiz bir Wi-Fi gördüğünüzde bağlanmayın. Kafe, alışveriş merkezi gibi alanlarda sunulan Wi-Fi’e bağlanmayın.

Şüpheli linklere ve bannerlara tıklamayın. Size tanıdığınız bile bir link gönderse o linkin ne ile ilgili olduğunu ve linki onun gönderip göndermediğini sorun.

Telefonunuzda mailleri açarken şüpheli mailleri açmayın. Uçtan uca şifreleme sistemini kullanın.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.