Wikipedia, Anayasa Mahkemesi Kararından Sonra Açıklama Yaptı

95

Wikipedia uzun bir süredir Türkiye’de yasaklı internet siteleri arasında yer almakta olup bu konuyla alakalı olarak bazı gelişmeler yaşandı.

Wikipedia engeline dair olay Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı ve bir süredir konuyla ilgili olarak karar verilmesi beklenmekteydi. Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda mahkeme, Wikipedia’nın erişim engelinin anayasaya aykırı olduğu hususunda hüküm kıldı.

Verilen karardan sonra Wikipedia kurucusu Jimmy Wales bir hayli sevinçliydi ve Türk bayrağı önünde poz verdiği bir fotoğrafı Twitter hesabı üzerinden paylaştı ve ”Yeniden hoş geldin Türkiye” yazısını yazdı.

Vikipedi projesinin arkasındaki kuruluş olan Wikimedia da  konuyla ilgili olarak resmi blog sayfası üzerinde bir açıklamada bulundu. Wikimedia;   “Bugün, Anayasa Mahkemesi, Türkiye’de Wikipedia’nın iki buçuk yıldan fazla süren erişim yasağının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Umarız, Türkiye’nin en yüksek mahkemesinden alınan bu yeni karar ışığında Türkiye’de erişim geri gelir ve engelin kaldırıldığına dair bildirim alırsak bu yazıyı güncelleyeceğiz.” açıklamasını yaptı.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.