Windows Dosya Uzantılarını Gösterme İşlemi

23

Windows 10 dosya uzantılarını gösterme işleminin nasıl yapılabileceği konusuna değiniyoruz. İşte detaylar…

PC platformunda epey yaygın olarak kullanılan Windows işletim sisteminde dosya uzantılarını basit bir yolla gösterebiliyorsunuz ve böylece yapacağınız dosya uzantısını değiştirme işlemlerini daha pratik ve basit bir şekilde halledebiliyorsunuz.

Dosya uzantılarını gösterme:

İlk olarak Windows bilgisayarınızda Dosya Gezgini’ni açınız ve ardından üst kısımdan Seçenekler sekmesine tıklayıp açılan bölümden Görünüm sekmesine giriniz. Bilinen Dosya Türleri İçin Uzantıları Gizle seçeneğinin yanında bulunan tiki iptal ediniz. Ardından Uygula ve Tamam düğmelerine tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra artık bilgisayarınızdaki her dosyanın isminin yanında uzantısı da yazacaktır. Örneğin yeni.txt şeklinde ibare ile metin belgesi gözükecektir. Resimadi.png olarak .png ibaresiyle dosya türü belirtilecektir.

Windows dosya uzantısı değiştirme

Dosya uzantısını gösterdikten sonra söz konusu uzantılarda değişiklik uygulamak için o dosyanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır seçeneğine sol tıklayın. Ad kısmına dosyanın adını ve ardından nokta(.) işaretini yazıp dosya türünü yazın. Örneğin resimadi.png isimli bir dosyayı bu sayede resimadi.jpg yapabilirsiniz ve artık o fotoğraf dosyası jpg olarak açılır.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.