Yeni Hortlayan Şüpheli Maile Karşı Dikkat!

1385

Yaptığımız araştırmaya göre son günlerde yeni bir şüpheli mail tehlikesi kendisini göstermeye başladı. Gönderilen maile kanan kişiler verileri kendi rızalarıyla gönderiyor. Peki bu nasıl oluyor?

Mail spam kutusuna düşmüyor. En azından Microsoft’a bağlı bir mail hesabı kullanıyorsanız mail doğrudan gelen kutunuzda yer alıyor.

Gelen mail içeriğinde şu yazılar yer alıyor:

Size 1.300.000 USD tutarında bir hibe verilmiştir.
Abell Vakfı’ndan devam eden
İnsani Yardım / Yoksullukla Mücadele Programı.
ismini ver
adres
numara
ülke devlet

 

Mail içeriğinde, görüldüğü üzere karşı taraf size yüklü miktarda bir para transferi yapılacağını ve bunun yoksullukla mücadele programı kapsamında yapılacağını söylüyor. Bunun için sizden adresinizi, telefon numaranızı ve yaşadığınız ülkeyi istiyor.

Siz bu maile cevap olarak bilgilerinizi verdiğiniz zaman pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Kimse kimseye böyle yüklü miktarda bir ödeme yapmaz ve bu şekilde komik bir yardım mesajı göndermez. Kaldı ki böyle bir yardım söz konusu olsa sizden istenilen bu bilgilere zaten sahip olurlar. Bu tarz şüpheli maillere karşı tedbirli olmanızı tavsiye ediyorum.

 

Dipnot: Bu şüpheli mailin varlığına dair haberi Türkiye'de ilk kez teknotechnic yaptı.7 thoughts on “Yeni Hortlayan Şüpheli Maile Karşı Dikkat!

 1. M.CAN AKBULUT

  MERHABA BAHSETTİĞİNİZ MAİLDEN BENDE ALDIM.ADLİ MERCİLERE ŞİKAYETTE BULUNMAK GEREKİR. EMRE BEYE KATILIYORUM KİMSE KİMSEYE BÖYLE BİR PARAYI HİBE ETMEZ KANMAMK LAZIM.

  Reply
 2. reza

  ayni emailden banda gelmis.resimde gundermis belli yallandir.bu adamla zaten uc kaaci.sizden cook

  teskkur ederizi.saygilar

  Reply
 3. yasin

  Beni aydınlattığınız içinTeşekkürler

  Zaten borçlu biriyim Bu emaili görünceSazan gibi atlayıpta Başıma bela almayayım dedim Araştırmaya başladım önce Bende yazdığınız gibi Bir mail aldım.

  11 eylül 2019 / 11:00’de
  1.300 000 USD
  Yardımı için
  Kişisel bilgilirim istendi Cevap olarak: Kim siniz Neden bana Yardım etmek istiyorsunuz Diye yazdım

  21 eylül 2019’da Cevap olarak Aynı yazdığınız gibi 1.300.000 USD Bana vermek için Drommond adında bir bankanın E-posta adresi verildi Banka hesap bilgileri Ve geçerli kimlik.pasaport vb İstendi Vermedim tabii Bankaya mail attım Bankaya abell vakfın Bana 1.300.000 USD Yardım ettiğini Bu parayı sizin bankanızdan Tahsil edeceğimi yazdım 22 eylül 2019 Cevap gelince yazarım

  Aman diyorum Dolandırıcılara Çok ama çok dikkat edin Sorun soruşturun Araştırın Kimlik bilginizi doğru söyleseDahi inanmayın

  Reply
 4. Muhammed

  Bana da böyle bi mail gelmiş az önce fark ettim
  Aynen 1.3 vs hibe yapıldı adres telefon ülke vs istiyor bende cevap verdim kim bana neden bu kadar miktar hibe versin kurum şirket yokmu bi telefon numarası adresi
  Yeri yurdu diye yazdım bakalım ne çıkacak

  Reply

Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.