Yeni Sosyal Medya Tuzağına Karşı Dikkatli Olun!

1427
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Sosyal medya üzerinde hemen hemen herkesin hesabı bulunuyor ancak bu hesapları kullanırken epey dikkatli olmak gerekiyor.

Sosyal medya üzerinde son zamanlarda dolandırıcı hesaplarının arttığı ortaya çıktı. Özellikle kupon, hediye gibi vaatlerle dolandırılan kullanıcılarının sayısında artış görüldü. Sosyal medya üzerinde hediye, kupon, çekiliş gibi çeşitli kampanyalarla linklere tıklamanızı isteyen içeriklerden uzak durun.

ZeroFOX tarafından yapılan açıklamaya göre sosyal medyadaki dolandırıcıların yüzde 48’i dolandırmak için linkleri kullanıyor. Yani kullanıcıların bilmedikleri, güvenli olmayan linklere tıklamamaları daha çok önem arz ediyor. Öte yandan sahte hesapların yüzde 38 kadarının da hesapları çalmaya yönelik yani Phishing denilen yöntemi kullandıkları ifade ediliyor.

OKU:  Facebook Hikayeler Özelliği Büyük Bir Kullanıcı Kitlesine Ulaştı
Gizlilik ihlalleri konusunda da ayrı bir parantez açılmalı

Gizlilik ihlalleri son zamanlarda arttı ve kullanıcıların sosyal medya üzerinde hangi bilgilerini paylaştığına dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle üçüncü taraf uygulamaların hangi verileri kullanarak çalıştığını bilmelisiniz. Bu konuda yapacağınız kontroller son derece mühim.

Like
Like Love Haha Wow Sad AngryBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir