Yeni Sosyal Medya Tuzağına Karşı Dikkatli Olun!

1525

Sosyal medya üzerinde hemen hemen herkesin hesabı bulunuyor ancak bu hesapları kullanırken epey dikkatli olmak gerekiyor.

Sosyal medya üzerinde son zamanlarda dolandırıcı hesaplarının arttığı ortaya çıktı. Özellikle kupon, hediye gibi vaatlerle dolandırılan kullanıcılarının sayısında artış görüldü. Sosyal medya üzerinde hediye, kupon, çekiliş gibi çeşitli kampanyalarla linklere tıklamanızı isteyen içeriklerden uzak durun.

ZeroFOX tarafından yapılan açıklamaya göre sosyal medyadaki dolandırıcıların yüzde 48’i dolandırmak için linkleri kullanıyor. Yani kullanıcıların bilmedikleri, güvenli olmayan linklere tıklamamaları daha çok önem arz ediyor. Öte yandan sahte hesapların yüzde 38 kadarının da hesapları çalmaya yönelik yani Phishing denilen yöntemi kullandıkları ifade ediliyor.

Gizlilik ihlalleri konusunda da ayrı bir parantez açılmalı

Gizlilik ihlalleri son zamanlarda arttı ve kullanıcıların sosyal medya üzerinde hangi bilgilerini paylaştığına dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle üçüncü taraf uygulamaların hangi verileri kullanarak çalıştığını bilmelisiniz. Bu konuda yapacağınız kontroller son derece mühim.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.