YouTube 170 Milyon Dolarlık Ceza Aldı

450

ABD Federal Ticaret Komisyonu, YouTube’a ceza yağdırdı. YouTube’a 170 milyon dolarlık büyük bir ceza kesti. Cezanın sebebi ise YouTube üzerinde, Çevrimiçi Çocuk Gizlilik Koruma Yasası kurallarının ihlal edilmesi. Kısa adıyla COPPA olarak bilinen bu koruma yasası, 20 yıldır kullanılıyor. Yasa, 13 yaşından ufak çocukların kişisel bilgilerini toplama ve paylaşmayı yasaklamakta.

Sorunun kaynağı YouTube üzerinde küçük çocukların izlenerek ona göre reklamlar yapılması. Bildiğiniz gibi Google, çerezler üzerinden reklam algoritması kullanıyor. Yani internet alışkanlığına göre reklam paylaşımları oluyor. Ancak ufak çocukların kişisel verilerinin toplanıp ona uygun reklamlar sunulması yasak.

Google, konu ile ilgili bir açıklamada bulundu ve açıklamasında ceza hususunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Cezayı az bulanlar var

Dijital Demokrası Merkezi Genel Müdürü Jeff Chester, cezanın oldukça düşük olduğunu çünkü hedef şirketin 2018’de yaklaşık 137 milyar dolar kazandığını, 170 milyonun bu oranla karşılaştırıldığında son derece düşük olduğunu ifade etti.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.