YouTube üzerindeki kanal sahiplerinin başı dertte

941

YouTube üzerinde kanal sahiplerinin varlık gösterebilmesi artık daha zor bir hale gelecek. YouTube cephesinden gelen yeni karar neticesinde pek çok YouTuber, videolarının haksız yere kaldırıldığını düşünüyor.

Google, bu yılın başında YouTube İş Ortağı Programı ile ilgili önemli atılımlar gerçekleştirdi. Yeni program dahilinde artık kanal sahiplerinin para kazanmaya başlayabilmesi için yılda en az 4000 saatlik izlenmeye ve 1000 aboneye ulaşması gerekmekteydi. Bir yıl içerisinde bu rakamları yakalayamayan pek çok YouTuber artık para kazanamayacaktı ve zaten kazanamıyordu da. Çünkü abone sayısı ve izlenme sayısı düşük olanlar çok düşük ücretler kazanmaktaydı ve bu ücretleri banka hesaplarına aktarabilmeleri için 200 TL ödeme eşiğine ulaşmak zorundaydı.

OKU:  Odanızda saksağan besleseydiniz nasıl olurdu? İşte cevabı

YouTube şimdi kanal sahiplerinin karşısına yeni bir zorluk daha çıkardı. ”Tekrarlayan İçerikler” gerekçesi nedeniyle pek çok video sistemden silinmeye başladı ve pek çok kanalla iş birliğinin sonlandırıldığı rapor edildi. YouTube’un tekrarlayan içerikler sebebiyle zarar gördüğünün düşünülmesi bu kararın alınmasındaki temel sebep olarak gözüküyor.

YouTube telif konusunda da önemli düzenlemelere giderek elinde bulunduğu videoların kopyalarını sistemden kaldırdı. İçerikler kopya olmasa bile ”Yinelenen içerik ihlali” hatası alınmaya başlandı  ve pek çok kanalın videoları silindi. Dahası ”Yinelenen içerik ihlali” nedeniyle iş ortaklığı programından feshedilen kanalların olduğu rapor ediliyor.

Kanal sahipleri oluşturulan yeni düzenlemeler sonucunda tepkilerini dile getirip, 30 gün içerisinde başvuru yapabiliyor ve böylece söz konusu içeriğin gerçekten de yinelenip yinelenmediği kontrol ediliyor. Ancak bu başvurulara cevap verip vermemek tamamen YouTube ekibinin insafında gibi gözüküyor.

OKU:  Videolar Nasıl HD Yapılır? Açıklıyoruz

YouTube şu an dünya üzerinde en çok zaman geçirilen internet sitesi olarak yoluna devam ediyor. Günümüzde önemli bir alternatifi bulunmayan YouTube, bunun avantajlarını özellikle de Türkiye’deki kanal sahiplerine çok düşük ücretler ödeyerek gerekse bu tarz zorluklar çıkararak sürdürüyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir