Yurt Dışı Alışverişinde 22 Euro Sınırı Kaldırıldı ve Artık Vergi Alınacak

258

Yurt dışından yapılan alışverişlerde bir vergi muafiyeti söz konusu. Buna dair bir süredir baz düzenlemelerin gerçekleştirileceği konuşuluyor ve nitekim gerçekleşti de. Resmi Gazete’de bir karar alındı ve yeni kararla birlikte yurt dışı alışverişlerindeki sınırlandırma kaldırılarak her üründen vergi alınmasına karar verildi.

Yurt dışından yapılan alışverişlerde ilk etapta vergi muafiyeti 75 Euro şeklindeydi. Bir süre sonra limitin düşürülmesi söz konusu olmuştu. Yeni limit 22 Euro’ya düşürülmüştü. Bu bir süre devam etti ancak uzun sürmedi. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kararla beraber artık yurt dışından yapılan her alışverişten %18 oranında vergi alınacak. Bu rakam Avrupa ülkeleri için söz konusu. Diğer ülekelerden mal geldiğinde ise %20 oranında bir vergi alımı söz konusu olacak.

Hatırlarsanız özellikle Amazon.de uzantısından çok fazla alım yapılıyordu ancak limitin giderek düşürülmesiyle beraber AliExpress, Gearbest, Amazon gibi sitelerden yapılan düşük tutarlı alışverişlerin oranlarında da bir düşüş söz konusu oldu.

Kitap ve basılı yayınlar için geçerli değil

Söz konusu uygulamanın şu an için kitap ve basılı yayınlar için uygulanmadığını belirtelim. Bunlar 150 Euroya kadar vergilendirmeye tabi olmayacak.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.