Metro Exodus İncelemesi ( Nasıl Bir Açık Dünya ? )

313

Metro Exodus, Metro serisinin yeni oyunu olarak 2019 yılı içerisinde çıkışını gerçekleştirdi ve büyük bir kitle tarafından oynanmaya devam ediyor.Metro Exodus piyasaya sürülmeden önce geliştirici ekip tarafından açık dünya vurgusu yapılmıştı. Açık dünya teması bazı oyuncuları memnun ederken bazı oyuncuları da tam aksine rahatsız ediyordu. Çünkü Metro oyunundaki çizgisel, akan oynanış yani hikaye odaklı oynanış genel itibariyle seviliyordu. Yine de Metro Exodus bu bağlamda oyuncuların korkacağı türden bir oyun olmadı. Çünkü açık dünya oldukça minimize edilerek yerleştirilmişti. Oyun içerisinde açık dünya tarafında yapılabilecek olan pek fazla eylem bulunmuyor.Ancak keşfetmeyi seven oyuncular pek çok noktayı mutlaka ziyaret edecektir. Açık dünya üzerinde gezinti yapmanın genel olarak envanter takviyesi hususunda önemli artılarının olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Exodus, önceki oyunlara nazaran açık dünya temasını barındırmasının yanında oyuncunun sürekli farklı diyarlara yolculuk etmesini sağladığından çok daha ilginç bir deneyim sunuyor. Çünkü Exodus içerisinde ana karakterimiz Artyom’un büyük uğraşları sonuç veriyor ve Moskova metrosunda sıkışıp kalan ekip, Moskova’nın dışında da yaşam olduğunu öğreniyor. İşte bu durum Metro serisini bir anda farklı bir havaya sokuyor. Dışarıda hayat olduğunu, hala yaşayabilen insanların olduğunu öğrenen Moskova’daki Artyom ve ekibi harekete geçerek bir tren ayarlıyor ve gerçekten de nefes alınabilen, yaşanabilecek bir yerler olup olmadığını anlamak için yola çıkıyor. Aynı zamanda ülke yönetiminden de insanlara ulaşılmaya çalışılıyor. Bu durum dolayısıyla oyunun genelinde trenle sürekli farklı yerlere yolculuk yapmanızı gerektiriyor. Böylece farklı bölgelere gidiyor ve yeni yerler keşfediyorsunuz. Ancak yeni yerlerde çok dikkat etmeniz gerekiyor çünkü gittiğiniz bölgelerde nelerle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Dolayısıyla her an bir saldırı tehdidi içerisindesiniz ve düşmanınızın ne olduğunu, türünü dahi bilmiyorsunuz. Oyun boyunca da zaten Moskova’da gördüğünüzden çok daha farklı yaratıklarla karşı karşıya kalacaksınız. Bu durum sizi zaman zaman gerecek ve yeni stratejiler oluşturmak zorunda bırakacak.

Oynanış tarafında bildiğimiz Metro deneyimini sunmayı başaran Exodus, yeni silahlar ve ekipmanlarla daha geliştirilebilir bir hale gelmiş. Kendi seviyenizi sürekli olarak artırıp silahlarınızı da güçlendirerek daha etkili bir hale geliyorsunuz. Ekipmanlarınız oyun genelinde oldukça önemli. Onları doğru kullanmanız bölümleri tamamlayabilmeniz açısından önem arz ediyor.

Exodus’ta yapay zeka ortalama düzeyde ve farklı yaratıkların farklı özelliklerinin bulunuyor olması sizi zorlayacaktır. Hangi silahı nasıl kullandığınıza dikkat etmeniz gerekecek ve bu da oyundaki gerilim seviyesini ve odaklanmanızı artıracaktır. Vuruş hissi konusunda da beklentileri karşılayabilen oyunda zaman zaman mekan basmanız da gerekecek ve bu durum sizi insanlarla da karşı karşıya getirecek. Bu sebeple oyun gizlilik ögelerini de içerisinde barındırmakta. Eğer gizli gizli ilerlerseniz düşmanlarınızı daha kolay geçebilir ve böylece mühimmatınızı da koruyabilirsiniz.

Metro Exodus enfes grafiklere ve ses efektlerine sahip bir oyun. Kendinizi bulunduğunuz atmosferde hissedebiliyorsunuz ve bu son derece önemli bir detay. Yalnız oyunu üç farklı oyuncu kulaklığı ile deneyimlemiş olmamıza rağmen kulaklık ile ses deneyimi konusunda istediğimiz etkiyi alamadık. Ses kartı ve farklı USB seçenekleriyle dahi kulaklıkla sesler sanki özellikle diyalog bölümlerinde ortam bakımından yapay geliyor. Öte yandan oyun içerisinde hikaye icabı pek çok farklı coğrafyaya gidiyorsunuz ve grafik tarafında onlar arasındaki değişimleri iyi bir şekilde gözlemleyebiliyorsunuz. Bu oldukça etkileyici.

Önceki Metro oyunlarında olduğu gibi bu yapımda da yine hikayeye bir hayli önem verilmiş ve farklı sonlar sizleri bekliyor. Oyun içerisindeki hal ve hareketleriniz oyunun nasıl sonlanacağı konusunda önem taşıyor. Aynı durum önceki oyunlarda da mevcuttu ve bu Metro serisi için genel olarak oldukça etkileyici bir unsur. Gözümüze en fazla batan şey ise Artyom’un hala konuşmaması ve buna rağmen Artyom ile iletişim kuran herkesin ne hikmetse telsizle dahi onu çok iyi anlayabilmeleri.

Kıssadan Hisse

Metro Exodus genel olarak oldukça güçlü bir oyun ve 2019 yılı içerisinde piyasaya sürülmüş oyunlar arasında bize göre en iyi üç oyun arasında bulunuyor. Eğer hala deneyimlemediyseniz mutlaka bir göz atın.

ttc Puanı : 8.5 / 10
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.